na úvodní stranu přeskočit menu
 

Svět, který stvořil Dick

Dne 17. února 2009, v 15 hodin se pražská kavárna Celebrity Café na několik hodin proměnila v literární koutek u příležitosti prvního výročí vzniku webových stránek Dick-knihy.cz.

Protože šlo vlastně o oslavu, večer se neobešel bez dortu, ačkoli byl poněkud kanibalisticky pojatý. No řekněte, není rozporcování fotografie oblíbeného autora za účelem konzumace tak trochu „ujeté“? Pozváno bylo několik zajímavých hostů a naplánováno čtení úryvků z děl P. K. Dicka. Zástupci generálního sponzora webu (jímž je nakladatelství Argo), překladatelé Filip Krajník a Aleš Heinz představili poslední novinky z redakce a nastínili představu o dalších knihách, které by v ediční řadě PKD mohly vyjít. Poté Filip Krajník přečetl jako ochutnávku ukázku z knihy Dr. Bloodmoney, jejíž překlad právě dokončil Bob Hýsek, a která by již brzy mohla být na pultech našich knihkupců. K pobavení účastníků přišla na pořad i minianketa o název, pod kterým by tato kniha měla vyjít.
Další ukázky, ze starších autorových děl (Blade Runner a Muž z Vysokého zámku), a představení Dicka zajistily studentky ZŠ Bezručova 94 v Říčanech. Jejich výkony sice nebyly zcela profesionální, ovšem vzhledem k jejich věku a druhu literatury, která velmi pravděpodobně nebyla zrovna podle jejich vkusu, se dočkaly ocenění od skromného publika. Fanoušci se snažili zapojit dívky i do diskuse a byly příjemně překvapeni jejich znalostí, alespoň co se hollywoodských zpracování autorových povídek týká. Po malé diskuzi a amatérské sondě do psychiky spisovatele byla přečtena ještě povídka doktora Nešpora (Pan Mikimourek v Říši myšek), který sice byl sám plánovaným účastníkem, ale bohužel se nakonec omluvil. Možná, že některým účastníkům této akce ještě občas vrtá v hlavě, co má vlastně pan Mikimourek s P. K. Dickem společného.
Asi nejzajímavější z celého setkání byla diskuze s překladateli a dalšími hosty, padaly nejrůznější otázky a téměř každý se rád podělil o své názory. Účast fanoušků byla bohužel pod očekávání, až žalostná, ke škodě těch, kteří dali přednost jinému programu na úterní odpoledne. Snad se z toho pořadatel poučí a pro příště zvolí čas přívětivější zaneprázdněným pražanům. Pozitivní je, že i přes nízkou účast zřejmě panovala příjemná atmosféra, což dokazuje zpětná vazba jednoho z návštěvníků:
...chtěli jsme Vás pochválit přímo na vašich stránkách, věnovaných P.K.Dickovi, ale protože tu ta možnost nebyla, rozhodli jsme se Vám alespoň poděkovat takto. Zúčastnili jsme se včera setkání, které jste připravili k výročí Vašeho webu a byli jsme opravdu nadšeni. Vše, počínaje rozhovorem s překladateli, přes čtení úryvků, až po výborný bezlepkový:-D dort, bylo perfektní. Myslíme, že všichni ti, co si tohle nechali ujít, velmi prohloupili. Ještě jednou děkujeme za příjemně strávené odpoledne a přejeme mnoho úspěchů při dalších akcích, především více návštěvníků :-D ...

Odpoledne, které pořádalo ve vyhřáté kavárně občanské sdružení Dobrá knížka, bylo skutečně příjemné.

Poděkování od Dobré knížky:
Velice děkujeme ZŠ Bezručova za skvělou přípravu studentek a prezentaci školy v Říčanech. Dále nakladatelství Argo a překladatelům Filipovi Krajníkovi a Aleši Heinzovi.

Fotografie

Alza, 21.02.2009
přejít na začátek článku
přejít na menu